Sborový dopis Vánoce 2022

5. prosince 2022

Máme nový sborový dopis.

Sborový dopis Vánoce 2022
5. prosince 2022 - Sborový dopis Vánoce 2022

Sborový dopis FS Velim

Vánoce 2022

A HLE, HVĚZDA

Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.“ Když to uslyšel Herodes, znepokojil se a s ním celý Jeruzalém; svolal proto všechny velekněze a zákoníky lidu a vyptával se jich, kde se má Mesiáš narodit. Oni mu odpověděli: „V judském Betlémě; neboť tak je psáno u proroka: ‚A ty, Betléme, v zemi judské, zdaleka nejsi nejmenší mezi knížaty judskými, neboť z tebe vyjde vévoda, který bude pastýřem mého lidu, Izraele.‘“ Tehdy Herodes tajně povolal mudrce a podrobně se jich vyptal na čas, kdy se hvězda ukázala. Potom je poslal do Betléma a řekl: „Jděte a pátrejte důkladně po tom dítěti; a jakmile je naleznete, oznamte mi, abych se mu i já šel poklonit.“ Oni krále vyslechli a dali se na cestu. A hle, hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě. Když spatřili hvězdu, zaradovali se velikou radostí. Vešli do domu a uviděli dítě s Marií, jeho matkou; padli na zem, klaněli se mu a obětovali mu přinesené dary – zlato, kadidlo a myrhu. Potom, na pokyn ve snu, aby se nevraceli k Herodovi, jinudy odcestovali do své země. (Matouš 2,1—12)

Před svátky jsme si při výuce náboženství povídali o tom, jaké že děti znají všelijaké symboly Vánoc. Ochotně uváděly stromeček, dárky, jesličky, Betlém, pastýře a anděly. Nakonec si ale vzpomněly také na hvězdu. Na tu hvězdu, která vedla mudrce z východních zemí až do Betléma.

Kdo má být hlavní hvězdou našeho tříkrálového evangelijního čtení není snadné rozhodnout.

Jestliže bychom to vzali podle mocenského hlediska, pak je tu za hvězdu jednoznačně Herodes. Tedy úřadující judský král. Do dějin Izraele se nesmazatelně zapsal tím, jak se věnoval velkorysé přestavbě jeruzalémského chrámu. Dosud spíše regionální svatyni přímo před očima měšťanů proměnil v jeden z divů světa. Ať se nám to líbí nebo ne, Herodes patřil v řadě judských králů k těm nejúspěšnějším.

Pokud bychom v našem vyprávění hledali hvězdy bohoslovecké, pak jsou jimi jeruzalémští kněží a zákoníci. Ti se v Písmech a v izraelské náboženské tradici vyznali nejlépe. Na lstivou otázku svého vladaře, kde že se má narodit Mesiáš, uměli dát správnou a dobře poučenou odpověď. Podle dávného Micheášova proroctví to má být kousek odtud: „A ty Betléme, v zemi judské... z tebe vyjde vévoda, který bude pastýřem mého lidu, Izraele.“ Je při tom na pováženou, zda si jeruzalémští teologové uvědomovali, že poskytovat králi informace tohoto typu vlastně znamená napomáhat tyranii. Než podávat důkaz o vlastní erudici, je někdy lépe mlčet.

Budeme-li hledat hvězdy filozofické a astrologické, pak jsou jimi jednoznačně mudrci od východu. Kdesi na Středním východě spatřili zvláštní hvězdu, snad výjimečnou konjunkci planet Jupiter a Saturn v souhvězdí Ryb, a badatelsky ji vyhodnotili jako znamení mimořádného významu. Totiž znamení počátku nové éry. Rozhodnou se jít až do Jeruzaléma, a tam osobně hledat právě narozeného krále Židů. Z jejich pohledu v cizí zemi se odehrává něco, co se týká jejich budoucnosti, též budoucnosti jejich vlasti. Nelitují času, námahy a nemalých nákladů na pořízení honosných darů. Bez odkladu se vydávají na dlouhou cestu.

Pro ctitele Marie jistě bude hlavní hvězdou Matoušova vánočního vyprávění Josefova manželka. Svatopisec výslovně zaznamenává, že vánoční hvězda se zastavila nad domem, kde bylo to dítě s Marií, jeho matkou. Mudrcům se kdesi v Betlémě otevřel pohled, který mistrným způsobem pak budou ztvárňovat autoři středověkých krásných madon.

Věřím, že pro samotného evangelistu je ovšem hlavní hvězdou ten, o kom se tu vlastně mluví ze všech nejméně, ale okolo kterého se tu točí všecko. Na konci Nového zákona, v Janově Zjevení, to nakonec Ježíš poví sám o sobě: „Já jsem potomek z rodu Davidova, jasná hvězda jitřní.“

Hvězda zůstává jedním z nejdůležitějších vánočních symbolů nikoli náhodou. Je dobře, že na ni nezapomínáme. Ale: jak to vlastně bylo s hvězdami v těch starých časech, v dobách apoštolů? A v čase proroků a králů izraelských? Jak moc se lidé tehdy o hvězdy zajímali? Byly pro ně hvězdy vůbec nějak důležité? Byly, a více než pro nás, obrýlené a elektronickými teleskopy vybavené moderní lidi..

Samozřejmě: Bible je v hodnocení hvězd na jednu stranu velmi opatrná. Mnozí současníci Izajášovi i Herodovi právě v hvězdách spatřovali mocná božstva, která se vyplatí náležitě uctívat. Vedle takové vážně míněné kritiky však v biblických knihách o hvězdách čteme také mnoho krásného. Ze zprávy o stvoření světa víme, že Bůh čtvrtého dne učinil i hvězdy. V knize Jób se k tomu dokonce dodává, že když Bůh zakládal zemi, jitřní hvězdy společně plesaly. Když Abraham kolísá ve víře, Bůh obrací jeho oči vzhůru a říká mu: „Pohleď na nebe a sečti hvězdy... Tak tomu bude s tvým potomstvem.“ U proroka Daniela čteme, že ti, kteří mnohým dopomáhají k spravedlnosti, „budou zářit jako hvězdy, na věky a navždy“.

Ale zpátky k Matoušovu svědectví. Z pozorného čtení pro někoho v tomto ohledu vyplyne zklamání. Nelze tu vyčíst, zda ti mudrcové byli dva, tři nebo čtyři. O tom, že by to byli králové, se dá s úspěchem pochybovat. Marně bychom zde hledali ta legendární jména: Kašpar, Melichar a Baltazar. Však také někteří upozorňují, že písmena K-M-B pocházejí z latinské věty Kristus požehnej (tomuto) domu, Christus Mansionem Benedicat. Což však vůbec neznamená, že bychom snad měli považovat poutníky, kteří přišli od východu, za bezvýznamné. Právě naopak! Oni jsou ti, kteří Krista najdou, kteří mu dají dary, kteří se mu pokloní jako Božímu synu, a kteří ho pak s osobním rizikem nezradí. Přelstí krvelačného Heroda a domů se vrátí jinou cestou. Navzdory tomu, že nejsou Židé ani křesťané, že vyrostli v cizí zemi, že byli vzděláni v pohanské orientální tradici a že se s největší pravděpodobností doma oddávají Biblí zapovězenému astrologickému umění. To jsou ale paradoxy!

Anebo nejsou? Možná ani ne. Vždyť už prorok Izajáš v souladu s proroky ostatními očekával příchod pohanských národů na Sión. Věděl, že to, co se děje v Jeruzalémě, co prožívá Izrael, má mít blahodárný vliv na celý svět. A přesně tohle se teď děje v Betlémě. V záhadných mudrcích se teď u Ježíšovy kolébky s úctou sklání svět vzdělanosti, svět starých kultur. Snad právě proto se Ježíšova hvězda rozzářila vysoko na nebi, aby ji všichni i z daleka mohli dobře vidět.

Někomu možná připadá, že to s vnitřní, duchovní proměnou u mudrců není až tak horké. To může být tím, že se na ně dívá málo pozorně. Vždyť na nebezpečné cestě, kde málem padli do rukou Herodovi, nasadili své životy. Obětovali mnoho času, námahy. Vynaložili své jmění na bájné královské dary: zlato, kadidlo a myrhu. Pravda, v Judsku nezůstali, nekonvertovali k židovství ani o třicet let později ke křesťanství. Jejich setkání s vtěleným a zjeveným Božím synem proběhlo mimo dohled náboženských autorit a úřadů, mimo literu našich katechismů a církevních řádů.

Je to málo? Anebo je to naopak skvělý ekumenický výhled na kýžené budoucí uspořádání vztahů mezi církvemi, náboženstvími a kulturami? Je něco většího než jejich radost, s níž se vrátili do své země? To, co nás má spojovat, usmiřovat a zachraňovat, přece není uniformita, nýbrž něco jiného: Bůh, který se narodil jako dítě. Bůh, kterému se klaníme. Bůh, z něhož se upřímně radujeme. Bůh, který je opravdovou hvězdou a světlem našich životů.

Z vlastního kázání upravil farář Marek P. Lukášek,  administrátor velimského sboru

 

velim 2022

 

Bohoslužby o svátcích

Neděle 25. 12. 2022

  •  Boží hod vánoční, od 11.00, s večeří Páně

Neděle 1. 1. 2023

  •  Novoroční bohoslužby, od 11.00, s večeří Páně

 

Placení saláru

Děkujeme všem, kdo se podílejí na podpoře sboru. Salár je možné platit v hotovosti nebo bezhotovostně na účtu sboru u ČSOB: 124886931/0300.

 

Kontakty

Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Velimi,
Sokolská 26, 281 01, Velim http://velim.evangnet.cz
Administrátor M. Lukášek, tel. 728 552 024
Kurátorka Bl. Kopecká, tel. 731 029 524

Adventní koncert Collegia musicum Kolín se uskuteční na faře v neděli 4. prosince 2022 od 14 hod.